Z HISTÓRIE ROCKOVEJ MATURITY.

Filozofia a význam Rockovej maturity

,, Koniec sveta bude, keď ľudia prestanú spievať. '' ( Albert Einstein )

Občianske združenie Slovenské hudobné fórum je mimovládna nezisková organizácia. Naše občianske združenie je zamerané predovšetkým na podporu mladých talentov populárnej hudby.

Medzi jeho ďalšie úlohy a ciele patria:

  • mentorstvo a profesionálna podpora slovenských kapiel
  • podpora mladej pop - rockovej hudby v regiónoch Slovenska
  • vyhľadávať partnerské festivaly a podujatia, a tak vytvárať priaznivé podmienky na prezentáciu súčasnej hudby
  • mediálne zviditeľnenie zaujímavých hudobných projektov a kapiel
  • organizácia spoločenských a kultúrnych podujatí s prevahou mladých kapiel
  • organizácia hudobných workshopov, spojených s výukou a prezentáciou slovenských výrobcov hudobných nástrojov a zariadení
  • štúdiová a vydavateľská činnosť v prospech mladej generácie hudobníkov a kapiel za výhodnejších podmienok

Jeho nosným projektom je projekt ROCKOVÁ MATURITA - Garage Awards.

ROCKOVÁ MATURITA je jedinečný súťažný a zároveň hudobno-zábavný projekt, ktorého prvoradou úlohou je mapovať aktuálne dianie na amatérskej pop-rockovej hudobnej scéne, identifikovať a podporiť zaujímavé hudobné projekty a zoskupenia z celého Slovenska.Projekt ROCKOVÁ MATURITA je postavený na objektívnom hodnotení ako poslucháča, tak aj odbornej poroty zloženej z popredných slovenských hudobníkov, producentov, štúdiových technikov a zástupcov médií. Od základného výberového kola s odbornou porotou, cez vlastný semifinálový stage na festivale významnejšieho celoslovenského formátu, finálový výber porotou až po slávnostnú Garage Awards RM - čo je vlastne pompézny finálový galavečer na konci roka, sa radí medzi najnáročnejšie projekty tohto typu na Slovensku. ROCKOVÁ MATURITA je svojou náročnosťou, profesionálnym riadením, časovým celoročným rozvrhom, využitím najnovších komunikačných a technických trendov, predajnými a marketingovými možnosťami rovnako zaujímavá, či už pre účinkujúcich samotných , ale tak isto aj pre média všetkých typov a v neposlednom rade aj pre spolupracujúce a partnerské spoločnosti. Jeho tvárnosť deja a priebehu súťaže je možné prispôsobiť aj tým najodvážnejším myšlienkam propagácie a reklamy.


Stalo sa

ROCKOVÁ MATURITA I.

Projekt ROCKOVÁ MATURITA sa spustil prvýkrát v roku 2015 , a hneď prvý ročník upútal pozornosť médií, hudobnej verejnosti, promotérov podujatí, kapiel i fanúšikov. Proti sebe sa do rockového ringu postavilo 32 hudobných formácií rôznych rockových odnoží a žánrov. Odborná porota zložená z členov: JURAJ KUPEC ( Babylon, štúdio Kupec records ) - predseda poroty, IGOR BELAJ ( The Paranoid ), Róbert JURY Jurányi ( Konflikt ), Vadim Bušovský ( Dorian Gray a moderátor rádia Rockovej republiky ) a Peter SANCHEZ Saniga ( Bijouteriér ), vybrali 16 semifinalistov súťaže. Títo sa stretli na stagi ROCKOVEJ MATURITY v rámci festivalu CIBULA FEST v Holíči, pričom ako samotný organizátori festivalu, tak aj samotný návštevníci hodnotili náš stage ako vysoko zaujímavý.

Následne bolo vybratých 8 finalistov, ktorý sa v novembri stretli v bratislavskom klube MMC a Randal na slávnostnom galavečere. Program moderoval spíker rádia Rocková republika Rocková republika Rasťo Očenáš, pričom rozšírená porota o zástupcov médií ( rádio Rocková republika, televízia Slušnej kanál a mesačník ROCK & POP ) určila nasledovné poradie víťazov ROCKOVEJ MATURITY: 1. ASENTH, 2. MEREDITH, 3. The ROCKEFELLAS, zvyšní finalisti boli: EUFORY, FRIDAY WHISKEY, RADIX, FOUR FACES a ACES.

Víťazi absolvovali spoločné tour po 13 mestách Slovenska a Čiech v mesiacoch marec, apríl roku 2016. Pamätnou cenou je HUFO, dielo - socha Jánošíka s gitarou, z rúk Mgr. Art Martina Potaša, jedného z popredných súčasných slovenských šperkárov .

ROCKOVÁ MATURITA II.

Druhý ročník ROCKOVEJ MATURITY bol vyhlásený v roku 2016. Priniesol veľa noviniek, súťažilo sa v dvoch kategóriách POP & ROCK a HARD & HEAVY, semifinále sa udialo na najväčšom slovenskom rockovom festivale v Piešťanoch - TOPFESTE a časť na festivale TERCHOVSKÝ BUDZOGÁŇ. Slávnostný galavečer v MMC a Randáli trval dva dni, presnejšie to bol 25. a 26. november 2016. Tento ročník bol ešte zaujímavejší a programovo bohatší. Do súťaže sa registrovalo až 72 nových slovenských hudobných formácií, čo znova zarezonovalo hudobnou verejnosťou, médiami a prejavilo sa nárastom fanúšikov a priaznivcov projektu ROCKOVÁ MATURITA.

K osvedčeným porotcom z prvého ročníka pribudli nové a známe tváre, ako do kategórie POP&ROCK: PETER BIČ, ZUZANA SMATANOVÁ, BRAŇO BAJZA (Polemic), tak aj do kategórie HARD&HEAVY: JIMI CIMBALA (Metropolis), ROLAND GRAPOW (Helloween). Prvýkrát sme organizovali počas TERCHOVSKÉHO BUDZOGÁŇA vlastný kemp pre muzikantov z celého Slovenska, kde sme okrem možnosti ich hudobnej tvorby na vlastnom pódiu organizovali aj workshopy s rôznou hudobnou a marketingovou tematikou pre ich ďalší rozvoj a vedomosť.

Absolútnymi víťazmi v Kategórii POP&ROCK sa stali BULLET HOLES, na ďalších priečkach skončili DIAMOND FLOWERS a THE GANG. V kategórii HARD&HEAVY najväčší úspech dosiahli FISHFACE, zvyšné obsadili formácie LEGEND OF THE SUBMARINE a SOUND OF MAYHEM. Týchto ž kapiel absolvovalo aj spoločné turné po slovenských a českých kluboch v marci a apríli 2017.

Rok 2018 sme trávili prípravou vlastného festivalu HOREHRONSKÉ MECHECHE, ktorý sa udial 17. a 18. augusta 2018 v Heľpe. Na dvoch pódiách sa vystriedalo 40 hudobných formácii, uskutočnil sa ako sprievodné podujatie 2. ročník celoslovenského kempu hudobníkov. Prevažná časť účinkujúcich boli menej známe, avšak vysoko kvalitné hudobné formácie s vlastnou autorskou tvorbou. Festival sa v krásnom horehronskom prostredí zapísal veľmi dobre, v súčasnosti pripravujeme ďalší ročník, kde bude mať svoje zastúpenie znova aj projekt Rocková maturita.

Buďte aj Vy jeho súčasťou najväčšieho hudobného projektu v súčasnosti!


Pripravujeme

ROCKOVÁ MATURITA III.

V marci 2019 sme vyhlásili nový, v poradí už tretí ročník ROCKOVEJ MATURITY. Očakávame cez 100 prihlásených kapiel, už v troch kategóriách: POP, ROCK a METAL. Rozšírime porotcovské rady o nové tváre, dáme celkovo nový rozmer jednotlivým porotám. Máme záujem spolupracovať so silnými mediálnymi partnermi. Semifinálové zápolenie sa udeje na kvalitných festivaloch: TOPFEST a našom HOREHRONSKOM MECHECHE. Špeciálne finálové večery prebehnú v bratislavskom MMC v dňoch 8. a 9. novembra 2019, pričom nebude chýbať ani špeciálny galavečer.

Nakoľko sa projekt ROCKOVÁ MATURITA stretáva s veľkým a pozitívnym ohlasom českých médií, kapiel a hudobnej verejnosti, plánujeme v tomto ročníku vpustiť do projektu aj české kapely.

No a našim, nepochybne neskromným prianím a cieľom je zrealizovanie aj samostatnej českej časti ROCKOVEJ MATURITY a následne úplného megafinále ROCKOVEJ MATURITY, kde proti sebe postavíme víťazov slovenského a českého kola. Tento nadnárodný rockový duel by mal byť obrazovým , aj zvukovým zážitkom pre prítomných divákov. Vyvinieme maximálne úsilie k tomu , aby tento duel vysielali zmluvné televízie ak nie v priamom prenose, tak minimálne zo záznamu. Ale to je nateraz hudba budúcnosti 😊. Možno aj s Vašou pomocou sa nám to podarí od ďalšieho ročníka.

Projekt ROCKOVÁ MATURITA je otvorený všetkým výzvam, spolupracuje s mladými a ambicióznymi ľuďmi, ktorý v ňom vedia naplno rozvinúť svoju kreativitu, zmysel pre detail a svoje marketingové a organizačné schopnosti. Je o ľuďoch, o tvorení hodnôt a dosiahnutí cieľov, ktoré budú prospešné všetkým.

,, Kde končia slová, tam začína hudba. '' ( Heinrich Heine )